Egyéves az Okos Város Példatár

Több mint 560 hazai és nemzetközi példa

Áprilisban ünnepli első születésnapját a több száz hazai és nemzetközi jó gyakorlatot bemutató Okos Város Példatár. A közel 560 összegyűjtött okos város megoldás között több mint 5000, elsősorban magyar, amerikai és német látogató böngészett az elmúlt egy évben. A folyamatosan gyarapodó online adatbázisban olyan új példák is felbukkannak, mint a Tesla „virtuális erőműve” vagy a budapesti okos hotel.

A 2017 áprilisában indult Okos Város Példatár oldalán több mint 550 hazai és nemzetközi gyakorlat ad betekintést az okos város fejlesztések világába. A példák között nem csupán technológiai megoldásokat találunk, hiszen az innovációnak a társadalmi érdekeket is szolgálnia kell. A nem csak számukban, de sokszínűségükben is gyarapodó ötletek, projektek és szolgáltatások között térképes felületen, szűrők segítségével lehet keresni a példatár adatbázisában.

A legnépszerűbb gyakorlatok között magyar és nemzetközi példákat egyaránt találunk, Terézváros helytörténeti és információs térképe, és az Ivócsap projekt mellett a holland demencia-falu és Koppenhágai stratégiai árvízvédelmi terve érte el a legtöbb látogatót.

Az életkörülmények, az emberek, a gazdaság, a kormányzás, a környezet és a közlekedés fenntartható, komplex fejlesztését célzó példák folyamatosan frissülnek a weboldalon. Akár kátyúkról, teli szemetesekről, megrongált padokról vagy jelzőtáblákról van szó, a Járókelő oldalán tettre készen fogadják a köztéri problémákról szóló bejelentéseket. Ezeket továbbítják az illetékes hivatalok részére, majd közzéteszik a kapott válaszokat. A bejelentések és a megoldott ügyek nyomon követhetőek, a leggyakoribb problémákról és megoldásokról – akár városra szűrve -– interaktív statisztika áll rendelkezésre. A legújabb példák között találjuk Európa első, Budapesten nyílt okos hoteljét és a Tesla új fejlesztését is. A 40 szobás KViHotelben a vendégek szinte mindent okos telefonjukkal végezhetnek, a bejelentkezéstől a kijelentkezésig, kérdés esetén pedig virtuális recepciósok állnak rendelkezésükre a nap 24 órájában. A TMRW Hotels applikáció még a szobalányok munkarendjét és teendőit is előre megírt algoritmus alapján szervezi. A Tesla a világ legnagyobb „virtuális erőművét” építi Dél-Ausztráliában. A fejlesztésbe 50 000 lakóházat vonnak be, amiket napelemekkel és a cég Powerwall otthoni akkumulátoregységeivel szerelnek fel. A 2018-2019-ben kezdődő projekt körülbelül hatszor nagyobb energiatároló-kapacitást fog biztosítani, mint a Tesla jelenlegi Hornsdale szélerőműparkja.

Az elmúlt egy évben ötezernél is több, elsősorban budapesti, szegedi, pécsi, miskolci és debreceni látogató kattintott az oldalra. A felhasználók 11,3%-a angolul használja az oldalt, elsősorban az Amerikai Egyesült Államokból, Németországból, Romániából és Szlovéniából érkeznek látogatók.

Borítókép forrása: Tesla "virtuális erőmű", Sciencealert.com

Jancsó Ágnes